З,  Земеделски Новини

Съветът за наблюдение по Закона за хората с увреждания: Остават проблемите с медицинската експертиза, помощните средства, картите за паркиране и липсата на достъпна среда

Продължават проблемите със забавянията при насрочване на дати за извършване на медицинската експертиза на хората с увреждания от ТЕЛК/НЕЛК. Това стана ясно на заседание на Съвета за наблюдение по Закона за хората с увреждания, което се състоя в институцията на омбудсмана.

11 октомври 2024 г.

Продължават проблемите със забавянията при насрочване на дати за извършване на медицинската експертиза на хората с увреждания от ТЕЛК/НЕЛК. Това стана ясно на заседание на Съвета за наблюдение по Закона за хората с увреждания, което се състоя в институцията на омбудсмана.

Гражданите продължават да срещат затруднения при отпускане на необходимите им помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия, които са извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, с тяхното качество и експлоатационен срок.

Хората търсят съдействие от институцията на омбудсмана  за облекчаване на условията за физическо предаване на изделията от лицата, осъществяващи дейностите по предоставяне и ремонт на медицинските изделия, помощните средства и съоръжения.

Във връзка със сериозно забавяне и липсата на информация за предоставяне на високотехнологични средства на хора с увреждания по проект: „Предоставяне на помощни средства за хората с трайни увреждания“, за което институцията на омбудсмана вече е сезирала МТСП, Съветът взе решение да изпрати становище за решаване на проблема.

Участниците в заседанието гласуваха още и да се изготви общо писмо по отношение на медицинските изделия и помощните средства до ръководителите на отговорните органи – Министерството на здравеопазването и НЗОК.

Важна тема, която обсъдиха членовете на Съвета, са продължаващите забавяния при насрочването на дати за извършване на медицинската експертиза от ТЕЛК/НЕЛК.

Гражданите се оплакват, че електронната система за случайно разпределение на преписките насочва към несъществуващи или новоразкрити комисии, които е предвидено да започнат дейността си едва в началото на 2025 г.

Има значителен брой граждани, които са недоволни от определения процент вид и степен на увреждане/степен на трайно намалена работоспособност, като най-отчетливите примери са при децата със Синдром на Даун.

Освен това хората сигнализират институцията на  омбудсмана, че не получават навреме известие от РЗИ за необходимостта от подаване на документи за преосвидетелстване, както и от спиране на пенсията и дългите срокове за разглеждане на преписката от НОИ след издаването на експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК.

Беше взето решение Съветът за наблюдение да изпрати препоръки до здравното министерство и НЕЛК за получаване на информация от системата на медицинската експертиза след измененията от юни 2024 г. – в какви срокове се реализира производството, какви са причините за все още съществуващите забавяния и какви мерки са предприети за преодоляване на проблемите в системата.

На заседанието членовете на Съвета разискваха и липсата на единни критерии за издаване на карти за преференциално паркиране на хората с увреждания по чл. 99а от Закона за движението по пътищата.

Проучванията по многобройните жалби на гражданите до институцията на омбудсмана показват, че в отделните общини в страната са въведени различни, а в много случаи, рестриктивни критерии от общинските съвет. Това сериозно възпрепятства гражданите с трайни увреждания, с адресна регистрация на територията на съответната община, да ползват карти за преференциално паркиране не само в тяхното населено място, но и в останалите общини в страната и в другите държави-членки.

Беше взето решение да се напише общо становище на Съвета по казуса, което да се изпрати до ръководителите на отговорните органи – Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на транспорта и съобщенията. В него ще се настоява за предприемане на действията за решаване на проблемите, като се делегира уреждането на материята на Министерския съвет или на компетентните министри.

Друго решение, което взеха членовете на Съвета, бе да се подкрепи позицията  на институцията на омбудсмана до Столична община, като се допълни и адресира и до СДВР, по отношение на сигурността на подлезите и достъпността на средата в района на Централна гара, както и да се изпрати общо становище на Съвета до министъра на транспорта и съобщенията във връзка с достъпността на пероните и наличието на утвърден протокол за работа, когато човек с увреждания има желание да ползва услугите на БДЖ.

Разгледайте нашите предложения за Български трактори
Иберете от тук

Български трактори на добри цени при изключително качество

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *