От АОБР са против предложението за отлагане на прилагането на новата основа за определяне на таксата за битови отпадъци
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) – (Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара и Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България), изразява категоричното си възражение срещу внесения от народни представители от ПГ на ГЕРБ-СДС Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси. Предложението за поредно отлагане на прилагането на новата основа за определяне на таксата за битови отпадъци (ТБО) се основава на абсолютно недопустим и нерелевантен претекст – необоснована необходимост от допълнително време за общините и създаване на условия за адаптиране на съществуващите системи от местните администрации. Това се казва в позиция на Асоциацията на организациите на българските работодатели, получена днес в БТА.
От АОБР настояват промяната в основата за определяне на таксата да бъде приложена в срока, заложен в Закона за местните данъци и такси, както и да бъдат отклонени всички опити за нейното отлагане.
Позицията е във връзка с предложение на народни представители от ПГ на ГЕРБ-СДС за отлагане на определянето на такса битови отпадъци (ТБО) на основата на количествата генерирани отпадъци и реално предоставяни услуги на обслужваното население и юридическите лица.
От Асоциацията възразяват “срещу поставяне на нов срок – 1 януари 2026 г. за прилагане на основа на ТБО, според количеството събрани и третирани битови отпадъци, респ. срещу текста на §1 на цитирания законопроект за промяна §13, ал. 1 от Заключителните разпоредби на ЗИД на ЗМДТ (обн. в ДВ, бр. 101 от 2013 Г., изм. бр. 105 от 2014 г., бр. 95 от 2015 г., бр. 97 от 2016 г., бр. 88 от 2017 г., бр. 98 от 2018 г., бр. 14 от 2021 г.). АОБР иска да отхвърлено и предложеното удължаване на срока до 31 януари 2026 г. за одобряване на план-сметката за всяка от услугите по чл. 62 на ЗМДТ в §2 на Законопроекта.
От АОБР посочват, че съобразно съществуващата нормативна уредба, общинските администрации са били задължени да бъдат подготвени за въвеждане на новия механизъм за определяне на ТБО и да предприемат необходимите технологични решения за осигуряване на автоматизиран електронен обмен на данни с други институции. “От повече от седем години е налице правна рамка, която предоставя достатъчно време за подготовка. В допълнение, надлежно функционират редица хоризонтални системи на електронното управление, осигуряващи бърз и лесен достъп до съответните бази данни”, изтъкват от асоциацията.
В позицията се припомня, че още от 2001 г. организациите, членуващи в АОБР, са изразявали многократно категорична позиция за ефективна и своевременна нормативна регламентация на такса битови отпадъци пред органите на изпълнителната и законодателна власт, Националното сдружение на общините в Република България и други институции за промяна на основата за определяне на ТБО в зависимост от събраните и третирани количества. Работодателите напомнят и за предприетите многобройни стъпки за налагане на принципа “замърсителят плаща”.
Принципът “замърсителят плаща” бе въведен в Закона за местните данъци и такси през 2017 г., като неговото прилагане е отлагано нееднократно, изтъкват от АОБР и допълват, че предишното отлагане е било с мотив изчакване на окончателните резултати от преброяването на населението, публикувани през юни 2023 г. “Явно е, че повтарящите се отлагания служат като средство за подкопаване на справедливостта, прозрачността и контрола при събирането на ТБО. Настоящото предложение за поредно отлагане, независимо от представените мотиви, представлява оправдание за несвършена работа”, заявяват работодателите в позицията си.
От АОБР категорично се противопоставят на манипулативното според Асоциацията твърдение, че финансовата тежест върху гражданите и фирмите ще се увеличи многократно. “Нима многократно ще се увеличи количеството на битовите отпадъци? Напротив, с въвеждането на принципа “замърсителят плаща”, всички физически и юридически лица ще бъдат мотивирани да събират разделно отпадъците си, което ще намали както количеството на отпадъците, така и таксата за тяхното събиране, извозване, третиране и обезвреждане”, изтъкват от АОБР.
В позицията си Асоциацията напомня, че Европейската комисия отдавна призовава България да прилага принципа “замърсителят плаща” при изчисляване на таксата за управление на отпадъците, а през юли 2023 г. бе започнато производство за установяване на нарушение, чрез изпращане на официално уведомително писмо на България (INFR(2023)2064) поради неспазването на принципа съгласно Рамковата директива за отпадъците (Директива 2008/98/ЕО, изменена с Директива 2018/851/ЕО). От АОБР изтъкват, че в България разходите за управление на отпадъците продължават да се базират на данъчните стойности на имотите, без да се вземат предвид истински релевантни параметри като количеството на битовите отпадъци. Въпреки актуализирането на законодателството за адресиране на този въпрос, прилагането му се отлага ежегодно, което излага България на голям риск от глоби в значителни размери, смятат работодателите.
Разгледайте нашите предложения за Български трактори
Иберете от тук