Кирил Симеонов, директор на дирекция „Финанси и бюджет“: Община Варна е в стабилно финансово състояние
Община Варна е в стабилно финансово състояние. Това се потвърждава и от кредитния рейтинг на Общината към ноември 2023 година, който се запазва като стабилен – Дългосрочен кредитен рейтинг ВВВ, перспектива: стабилна; Краткосрочен кредитен рейтинг А-3 с перспектива: стабилна. Това заяви директорът на дирекция „Финанси и бюджет“ към Община Варна Кирил Симеонов по време на обществено обсъждане на отчета за изпълнение на бюджета и на сметките за средства от Европейския съюз на община Варна за миналата 2023 г., което се организира по покана на председателя на Общинския съвет Христо Димитров.
Община Варна няма просрочени задължения по бюджета и по Европейските програми и проекти, спазват се всички фискални правила и лимити касаещи задължения за разходи и поети ангажименти за разходи съгласно чл. 94 от Закона за публичните финанси, каза още Симеонов.
По данните на отчета, в рамките на миналата 2023 година, остатъчният размер на дълга на Община Варна се е покачил с 40% ,в сравнение с 2022 г. Въпреки това Общината спазва фискалното правило по чл. 32, ал. 1 от Закона за публичните финанси, а именно годишният размер на плащанията по общинския дълг да е под 15% от средногодишния размер на собствените приходи и общата изравнителна субсидия за последните три години, изчислен на база на данни от годишните отчети за изпълнението на бюджета на общината, обясни Симеонов.
Планираните приходи за 2023 година са били в размер на 747,7 лв. в края на годината реалният отчет е 582 млн. лв. Трябва да се отбележи, че реално получените приходи по бюджета са в по-голям размер и възлизат на 666,1 млн. лв. с включени наличности по сметки, отразени с отрицателен знак в размер на (-84 162 083 лв.), съгласно Единната бюджетна класификация и указанията на Министерство на финансите за балансиран бюджет.
По негови данни, заложените приходи за делегирани държавни дейности са 322 млн. лв., като отчетът е близо 340 млн. лв. Това означава, че получените приходи за делегирани държавни дейности са с 64 млн. лв. повече от отчета за предходната 2022 година, обясни директорът на финансовата дирекция.
По време на общественото обсъждане бе отчетено, че приходи за местни дейности за 2023 г. са в размер на 242,2 млн. лв., в т.ч. – имуществени данъци и неданъчни приходи – 205 млн. лв. През 2023 г. са събрани с 68,64 млн. лева повече приходи за местни дейности в сравнение с отчета за 2022г.
Отчетът на разходите по бюджета на Община Варна показва, че най-много средства са изразходвани за функция „Образование“ – 39.5 %, следвана от функция „Жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда“ – 21 %, „Икономически услуги и дейности“ -11.6% и т.н.
108,3 млн. лв. са средствата изразходвани по Капиталовата програма на Община Варна. Източниците на финансиране са собствени средства, целеви капиталови субсидии, банков заеми, трансфери, Европейски фондове и други международни програми и договори, каза още Симеонов.
Наличните към края на годината поети ангажименти по бюджета на общината представляват 35,6 % от средногодишния размер на отчетените разходи за последните 4 години, при допустим праг от 50%, съгласно чл. 94, ал.3, т.2 от Закона за публичните финанси. Вземайки предвид изключенията по с чл. 92 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г., съотношението на поетите ангажименти за разходи към средногодишните разходи за периода 2020-2023 г. е 26.9 %;
Община Варна няма просрочени задължения по бюджета и завършва тригодишния период, спазвайки изискванията на Закона за публичните финанси за показателя бюджетно салдо за последните три години, както следва: 2021 г. положително салдо, 2022 г.– положително салдо и 2023 – отрицателно бюджетно салдо. Община Варна няма просрочени задължения по Европейските програми и проекти, обясни още Кирил Симеонов.
Разгледайте нашите предложения за Български трактори
Иберете от тук