З,  Земеделски Новини

Проектирането на тунел под връх Шипка е възможно да започне през 2025 г.

Належащо е да бъдат приети промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, които да облекчат процедурите по съобщаване при установяване на явна фактическа грешка

Дейностите по изработването на техническия проект за тунел под връх Шипка е възможно да започнат през 2025 г. През настоящата година трябва да бъдат  предприети действия за осигуряване на площите при порталите на тунелите. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова по време на изслушване в Народното събрание за хода на работата по проекта. Той включва изграждането на пет тунела с обща дължина 4 км. Този под Шипка ще бъде с дължина от 3,2 км, а останалите четири са по-малки. Ще бъдат построени още 6 моста и 1 подлез, 12 армирани насипа, една стоманобетонова подпорна стена, една стоманобетонова укрепителна стена и т. н.

Пред народните представители инж. Коритарова заяви, че големите инфраструктурни обекти са от изключително значение не само за регионите, а и за развитието на икономиката на страната, за повишаване качеството на живот, осигуряване на по-висока заетост и по-високи доходи. Освен това те ще съдействат за повишаване на международната транспортна свързаност, която е от все по-голямо значение в глобалния свят.

Тя напомни, че изграждането на тунела под Шипка се очаква повече от 127 години, а след като през 2019 г. проектът най-сетне е раздвижен, процедурите са бавени с различни аргументи. Затова веднага след като Върховият административен съд отхвърли плана за управление на парк „Българка“, в който попадаше съоръжението и който забраняваше всякакво ново строителство в обхвата на парка, стартирах поредица от срещи. Вече е изготвена пътна карта за осъществяване на законови процедури по подготовката и изпълнението на инвестиционния проект със срокове и отговорници, информира министърът като отчете и усилията на свои предшественици за придвижването на проекта.

Заради отстраняване на явна фактическа грешка срокът на договора за проектиране е бил спрян, считано от края на юли 2023 г., каза министърът. До края на този месец се очаква водни обекти с грешно отразен обхват да бъдат нанесени в кадастралната карта и кадастралните регистри, а заповедта на Службата по геодезия, картография и кадастър Габрово, с която са одобрени измененията, да влезе в сила. Инж. Коритарова обърна внимание, че е належащо да бъдат приети промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, които да облекчат процедурите по съобщаване при установяване на явна фактическа грешка.

Предложили сме да се обмисли вариант в рамките на стойността на договора да се изработи при възможност трета лента, която да поеме трафика след реализацията на проекта, каза още тя. За всички тунели е необходима промяна на одобрения подробен устройствен план – парцеларен план (ПУП-ПП) и извършване на отчуждителни процедури за теренно обезпечаване на строително-монтажните работи в зоната на порталите на тунелите, както и за изграждане на тунел 4 по открит способ, допълни още министър Коритарова.

Тунелът под Шипка ще е възлова точка при движението в посока Север – Юг и чрез него ще се осъществява преминаването през Стара планина в централната част на България. Северната част на тунела ще бъде в област Габрово, а южната – в област Стара Загора. Проектът е включен за финансиране в програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. Проектирането му стартира след близо тригодишна процедура по Закона за обществените поръчки, започнала през 2019 г. и преминала през обжалване и санкция на съда. Срокът за проектиране на съоръжението е осем месеца, а строителството ще продължи около три години и половина.

Изпълнител на обекта е ДЗЗД „Консорциум „ПСВТ“. Стойността на договора с предмет „Проектиране и строителство на обект: „Обход на гр. Габрово от км 20+124,50 до км 30+673,48, включително тунел под връх Шипка“ е 358 млн. лв. с ДДС. Договорът за строителен надзор е на стойност близо 6,5 млн. лв. Консултант е ДЗЗД „Трансконсулт – Свеко“. Двата договора са сключени през месец юни 2022 г.

В рамките на изслушването стана ясно, че продължава разработването на идейни и технически проекти за обхода на гр. Казанлък. За нас е важно да осигурим преминаване на целия трафик извън урбанизираната територия на града, увери регионалният министър.

 

Разгледайте нашите предложения за Български трактори
Иберете от тук

Български трактори на добри цени при изключително качество

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *