З,  Земеделски Новини

Нова Спогодба за научно сътрудничество между Българската академия на науките и Румънската академия

Нова Спогодба за научно сътрудничество между Българската академия на науките (БАН) и Румънската академия (РА) подписаха на 17 септември в Букурещ председателите на двете академии акад. Юлиан Ревалски и акад. Йоан-Аурел Поп.

С този акт стартира двудневното официално посещение на делегация от БАН, посветено на 155-ата годишнина от създаването на Българското книжовно дружество (днес БАН).

Документът, подписан в Клуба на академиците на Румънската академия, предвижда продължаване на сътрудничеството в различни области на научните и академични изследвания като история, химия, медицина, ядрена физика, етнография и фолклор, лингвистика.

Първите спогодби за научно сътруднчество между БАН и РА са подписани през 50-те и 60-те години на ХХ в. Те са неразделна част от Спогодбите за сътрудничество в областта на образованието, науката и културата между България и Румъния.

През 1999 г. оценявайки важността на международното сътрудничество и обмена в областта на науката и научните изследвания, в духа на разбирателство и дружеско коопериране и с цел по-нататъшно развитие и задълбочаване на двустранното сътрудничество Българската академия на науките и Румънската академия сключват Спогодба за научно сътрудничество, която е безсрочна. Страните договарят ежегоден еквивалентен обмен на учени по съгласувани съвместни научно-изследователски проекти.

През последните две десетилетия сътрудничеството между двете академии успешно се развива и разширява. Научната работа в рамките на Спогодбата протича в институти, лаборатории, библиотеки, особено активно в областта на физиката, химията и хуманитарните науки (румънските архиви и библиотеки са истински съкровищници за българските изследователи на Средновековието и Възраждането).

Има много символика и прилики между Българската академия на науките и Румънската академия. Това не е просто обновяване на споразумението между нашите Академии, а ново начало. От всички сходни институции ние имаме най-много общи проекти именно с Румънската академия“, заяви акад. Юлиан Ревалски.

„И двете Академии са създадени като книжовни и литературни общества. И двете са основани в Румъния. Цялата кариера на един от първите български просветители, дал началото на образованието в България през Възраждането – Петър Берон, също е преминала и е обвързана с Румъния“, допълни председателят на БАН

От своя страна, в приветственото си обръщение акад. Йоан-Аурел Поп изтъкна: „Ние споделяме обща история и съдба. Както БАН дължи на румънската страна, така и румънците дължат много на българите в своята култура, защото векове наред – до края на 60-те години на ХIХ в. румънците използват кирилицата“. Акад. Йоан-Аурел Поп сподели, че е горд, че историята на БАН е обвързана със северната ни съседка и двете академии си сътрудничат много успешно, включително и с изследвания в различни области.

След официалното подписване на Спогодбата главният научен секретар на БАН проф. Нели Косева представи кратък обзор на научното и проектно сътрудничество между Българската академия на науките и Румънската академия.

Изследователите от Института за исторически изследвания на БАН гл. ас. д-р Димитър Христов и проф. Илияна Марчева представиха пред гостите кратки лекции „Българска академия на науките – идея и реализация 1824-1944“  и „Българска академия на науките (1944-2024) – приемственост в промяната“. Презентациите може да видите тук.и тук.

“Виждам символика, че подписването на това сътрудничество е точно днес в деня на Св. мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София. На 15 март 2023 година президентът на България Румен Радев и президентът на Румъния Клаус Йоханис подписаха споразумение за стратегическо партньорство между двете държави. С подписването и на споразумението за сътрудничество в областта на науката между двете академии се илюстрира по най-добрия начин стратегическото партньорство между България и Румъния”, заяви Н.Пр. Радко Влайков, посланик на Република България в Румъния, който бе сред официалните гости и определи като стратегическо за отношенията между „тези две съседни и приятелски държави“, като благодари, че е приета неговата идея събитието в Букурещ да е част от инициативите за честванията на 155-годишнината на БАН.

Председателите акад. Ревалски и акад. Поп размениха и протоколни подаръци със символи на двете институции и на двете държави. Акад. Ревалски дари на своя домакин реплика на съд от Тракийското съкровище.

На церемонията присъстваха членовете на официалната делегация на БАН проф. Васил Киров, председател на Общото събрание на БАН, чл.-кор. Евдокия Пашева, заместник-председател на БАН, научните секретари: проф. Маргарита Попова, проф. Ергюл Таир, проф. Деница Борисова, доц. Ина Анева и доц. Елка Трайкова, чл.-кор. Евелина Славчева, директорът на Научния архив на БАН доц. Румяна Чукова, заместник-председателите на Румънската академия акад. Николае-Виктор Замфир и акад. Марчеа Думитру, главният секретар на РА акад. Йоан Думитраче, г-н Кирил Вълчев, генерален директор на БТА, както учени, културни и обществени личности от България, които бяха на официално посещение в Румънската академия.

След приключване но официалната част акад. Поп показа на българската делегация сградата на РА и музейната сбирка в нея, като разказа и важни моменти от историята на Академията.

Събитието продължи в Стъкления купол на Библиотеката на Румънската академия с откриването от акад. Юлиан Ревалски и заместник-председателя на РА акад. Мирчеа Думитру на изложбата “Петър Берон. 200 години от първото издание на Рибния буквар”, произведение, отпечатано в Брашов през 1824 г.

14-те банера на изложбата представят първото издание на Буквара с различни инструкции (1824 г.), известно като „Abecedarul cu pesti“ заради рисунката на корицата, която изобразява кит. Серия от пана е посветена на автора Петър Берон, виден учен и просветител от епохата на Българското национално възраждане, който разбира, че европейското образование е необходимо за бързото и успешно развитие на българското общество.

Румънската академия е най-престижната научна и културна институция на Румъния. РА извършва фундаментални и напреднали изследвания в своите 68 институти и 3 регионални клона в гр. Яш, гр. Клуж-Напока и гр. Тимишоара и поддържа сътрудничество с подобни академии и институции от 30 страни в цял свят. Включва 181 редовни членове и членове-кореспонденти, и 135 почетни членове (от Румъния и чужбина) Академията разполага със собствено издателство (http://www.ear.ro/) и богата библиотека (https://biblacad.ro/).

Разгледайте нашите предложения за Български трактори
Иберете от тук

Български трактори на добри цени при изключително качество

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *